Naturvetenskapsprogrammet - NA

På Naturvetenskapsprogrammet har vi “världens hav som klassrum". Här får du komma ut i världen, lära på plats och leva med havet. Under de långa seglingarna med T/S Gunilla kommer du att kunna göra naturvetenskapliga fältstudier i olika världsdelar och klimat.

Besättningen ombord är handledare i skolämnena och hjälper dig med dina studier. Du arbetar med uppgifter som är förberedda i skolan.

Du kommer att använda undersökande arbetsmetoder och inhämtning av kunskap kommer att ske på flera olika sätt och teori varvas med praktik. I och med detta så kommer du att få en ökad förståelse för naturvetenskap. Genom de uppgifter du genomför så kommer du också att utveckla din förmåga i eget initiativ- och ansvarstagande.

Att gå på vårt Naturvetenskapsprogram innebär att vara långt hemifrån, att leva och samarbeta tätt ihop med andra människor och det är viktigt att kunna studera både på egen hand och tillsammans med andra. Under första och andra året gör du två längre resor. Den första tar dig till Spanien och runt i Medelhavet. Under den andra seglatsen studeras mer tropiska miljöer med början i Miami för att så småningom fortsätta över Atlanten via Bermuda och Azorerna och till sist ta T/S Gunilla hem till Öckerö igen.  Under det tredje året gör vi en kortare exkursion som kan användas i samband med gymnasiearbetet.

På Naturvetenskapsprogrammet har vi ett stimulerande arbetssätt och stora möjligheter att inte bara läsa om naturen och havet utan också att uppleva på plats, att “ha havet och världen som klassrum". Genom arbetssätt och pedagogik förbereder utbildningen dig väl för högskolestudier och ger behörighet  till flertalet högskoleutbildningar.

Kontakta
Programansvarig
Anna Sigurdsson
031-97 88 18
Skicka E-post
Programansvarig
Anna Jarlén
031-97 63 92
Skicka E-post
Resor med T/S Gunilla
Öckerö gymnasieskola, Björnhuvudsvägen 45, Box 1063, 475 22 Öckerö
031-97 62 00, kommun@ockero.se
© Öckerö kommun