Öckerö gymnasium

Dansa med senegalesiska skolbarn

Klockan 06:15 vaknade jag av att någon petade på mig. Det var min tur att sitta fartygsvakt. Trots att vi är i Afrika så satte jag på mig underställ under mina kläder, det är kallt att sitta still här på morgonen. Frukost blev en skål gröt som vanligt. När klockan slog 08 var det uppställning och det var jag som slog glas. Idag på schemat stod det utflykt till en liten by 13 mil från Dakar. Vi packade väskorna med myggspray och Gunilla brunkers tröjorna och sedan satte oss i bussen på väg mot Ndem. Efter nästan 2 timmar i bussen så var vi framme. Vi blev varmt bemötta av en skolgård fylld med elever och lärare från skolan som ligger i byn. Dom visade oss deras klassrum, helt olikt dom vi har i Sverige.

Sedan var det dags för lite jordbruk. Precis brevid skolgården låg ett fält som vi gick ut på med hela skolan för att plantera några träd. Dom var väldigt ivriga och noga med att alla vi elever från Gunilla skulle få vattna. När träden var nere i jorden var det dags för dans. Alla samlades i en ring brevid stora högtalare. Några tjejer tog oss i händerna och drog oss in till mitten av cirkeln för att dansa med dom. Det var jättekul och ett minne för evigt. Vi satte även på några svenska låtar, Ramlar och Kolla Kolla. Det är ju torsdag i all ära.

Mycket varma och trötta var vi men det var inte dom. Det sattes igång med någon verison av handboll som höll på rätt länge. Dom bjöd oss även på lunch. Alla samlades runt stora silvriga pannor fyllda med ris och kyckling. Vi fick skedar men några av oss åt med våra händer, som dom senegalesiska skolbarnen gjorde. Efter lunchen var det dags för fotbollsmatch. Tyvärr så missade jag den men jag hörde att vi förlorade.

Matea Odenslätt

Spaltrubrik

Kontaktinformation

Öckerö seglande gymnasieskola
Björnhuvudsvägen 45
475 31 Öckerö

Telefon: 031-97 62 00
e-post: kommun@ockero.se