Den gamla sången om ”gamla Nordsjön” handlar nog lika lite om ”gammal sjö” som det vatten som omger oss just nu. Nej det känns mer som om det kommer ”ny sjö” hela tiden! Och den kommer dessutom i stora vågor! Tack och lov är det ju söndag idag, så det blev inte till att spendera större delen av dagen i stora mässen, så som vi gjorde igår i liknande väderlek. Nej, idag har vi ägnat oss åt alla våra möten i stället och därutöver har vi kunnat råda över vår egen tid
För många elever har det, trots lektionsfriheten, gällt att fortsätta med studierna och för min egen del har jag också behövt komma ikapp med en hel del pappersarbete. Man vill ju helst inte ha med sig en massa kvarblivet arbete hem!
Samma sak gäller för övrigt det studiematerial jag köpt med mig från Rotterdam, i form av en Napoleonliknande bakelse. Tyvärr hade den redan passerat bäst- före datum, varför det inte vore helt vederhäftigt att nagelfara den på samma sätt som jag gjort med mina övriga undersökningsobjekt. Jag kan bara konstatera att den lilla Napoleonbakelsen faktiskt var just liten, bara cirka hälften så stor som en svensk dito, men att den ändå klarat de extra dagarna i kylskåpet med hedern i behåll. Vaniljkrämen hade visserligen stelnat lite extra och själva bottnarna hade blivit aningen mjukare än hos de nygjorda bakelser jag brukar köpa hemma i Sverige.
På tal om hemmet, skulle jag, så här i resans slutskede, vilja passa på att förvarna er föräldrar om den depressionsliknande åkomma som ibland drabbar elever (och mig själv!) efter hemkomst från Gunilla. Efter att ha tillbringat så lång tid tillsammans på en liten yta och med ständigt ljud från både människor och maskiner kan det nämligen kännas konstigt och tomt, när allt detta plötsligt upphör. Då händer det ibland att man känner sig lite ledsen, samtidigt som man egentligen är väldigt glad över att vara hemma. Om detta skulle drabba någon av dessa ungdomar, kan det vara bra för er därhemma att veta att det är en fullkomligt normal reaktion och alltså inte har något med er och ert välkomnande att göra!
KiKi Åstrand
utbildningsledare
Publicerad:
Öckerö seglande gymnasieskola
Björnhuvudsvägen 45
475 31 Öckerö
Telefon: 031-97 62 00
e-post: kommun@ockero.se