Öckerö gymnasium

Jobb ute och inne

Igår lämnade vi Cherbourg för att ta oss vidare till Setúbal. Första dagen till sjöss är alltid lektionsfri för att eleverna ska hinna vänja sig vid sjön. Idag är det alltså dags för resans första lektioner och det är alltid spännande att se hur det går.

Nu är det kväll och jag har avslutat dagens lektioner. Det positiva är att eleverna var glada men väldigt trötta. Nattens ”skumpande” har satt sina spår så det var inte helt lätt att fokusera på studierna. De flesta gjorde ett tappert försök men somnade nästan sittande. Nu kanske du tänker att det är väl bara köra på och se till att arbetet blir gjort. Men man måste välja sina strider och en dag som idag är det elevernas trötthet och viljan att vila som vinner. I morgon tar vi nya tag, i natt ska vi inte ha så höga vågor och det blir mer utvilade elever som kommer på lektion.

”Skumpandet” har även gjort att arbetet på däck legat lite på is. För att hålla igång har vaktledarna fixat knoptävlingar mellan dagens vanliga arbetsuppgifter. Då vi haft motvind har vi inte satt några segel, motorn har fått jobba hårt när vi, väldigt sakta, tagit oss framåt.

För er som är oroliga över stormar och hårda vindar vill jag meddela att vi håller oss på avstånd. Vi har en dyrbar last och våra duktiga nautiker gör inget som utsätter oss för fara.

Vi har det bra!

Anne-Li Olsén, utbildningsledare

Publicerad:

Öckerö seglande gymnasieskola
Björnhuvudsvägen 45
475 31 Öckerö

Telefon: 031-97 62 00
e-post: kommun@ockero.se