Öckerö gymnasium

Några rader från Danmarks norra kust

Även idag gjordes ett par tappra försök att gå med segel, men liksom igår fick de snart halas ned. Men även om vinden kommer från fel håll är den också svag. Därför kommer vi fram ganska fort med motorn - runt 5-6 knop.

Att ni håller på att runda Danmarks norra kust betyder också att det är lättare att komma åt täckning med telefoner och andra digitala redskap. Så jag gissar att en del av era ungdomar har kunnat nå er vid detta laget åtminstone någon gång.

Förutom vinden har det mestadels varit soligt, även om det under den tidiga morgonen var så dimmigt att sikten endast var runt hundra meter. Som exempel hörde vi en helikopter nära oss men kunde verkligen inte se den.

Precis som de flesta sjödagarna efter Cherbourg har havet varit nästan spegelblankt. Och som omväxling har några av oss faktiskt sett val idag. Först en (förmodad) vikval runt kl 13, sedan ytterligare två runt 17-tiden om jag minns rätt.

Eftersom det är söndag har vi inte haft schemalagda lektioner men flera elever har ändå självmant gått till stora mässen för att kunna hinna klart med uppgifter. Vi har också haft en övning där elevhytterna dessutom söktes igenom. Något smuggelgods hittades dessbättre inte. Och så har vi också haft båtråd med tillhörande möten, resans sista. Det söktes också efter fripassagerare, vilket inte heller hittades. De enda fripassagerare jag sett under denna resa har varit fåglar. Igår var det av allt att döma en gransångare som landade på relingen, idag en rödhake.

Imorgon går de sista lektionerna av stapeln, sedan är det packning, avslutningsfest och städning på schemat innan vi är redo att komma in i Öckerö hamn på torsdag.

DOS/Daniel

Publicerad:

Öckerö seglande gymnasieskola
Björnhuvudsvägen 45
475 31 Öckerö

Telefon: 031-97 62 00
e-post: kommun@ockero.se