
Igår stod alla elever redo vid uppställningen. Varma kläder, matsäck, vandringsskor och vattenflaska var packade i ryggsäcken.
Vi hade bokat en buss med en glad chaufför vid namn Adrian som skulle ta oss på en tur runt ön. Först åkte vi sydväst, upp i bergen, vi stoppade i ett par olika små byar för att se och jämföra hur samhällen skiljer sig åt. Uppe i bergen var det nästan känslan av att komma till en alpby, dels för temperaturen närmade sig noll grader men också för vegetationen, getterna och osten som såldes i små stånd längs gatorna. Här framgick det att vissa tolkat mina uppmaningar om att ta med varma kläder som att man skulle tagit med kläder för varmt väder. I shorts och Gunillahoodie blev det snabbt ganska kallt.
Tur då att dimman lättade och himlen sprack upp när vi kom fram till nästa stopp som var vid foten av Roque Noble som skulle bestigas. Roque Noble är en basaltmonolit ganska mitt på ön. Det är en mäktig klippformation med magiska vyer åt alla håll. Ett par kilometers vandring uppåt uppåt, neråt neråt, ett par hundra bilder, poser i skrevor och på klippavsatser. Sen bar det av neråt, söderut, Adrian skickligt parerande kurvor, mötande bilar och cyklister. I Maspalomas studerade vi nästa fascinerande landskap, de närmaste perfekta sanddynerna i ökenlikt landskap som tonar upp sig bakom staden.
En glass fick avsluta denna bussutflytksdag som också markerar slutet för vår vistelse i Las Palmas.
Nu har vi kastat loss, satt segel och guppar sakta men säkert söderut.
Allt väl ombord!
//Erling Mattsson Wilske,
Utbildningsledare
Kontaktinformation
Öckerö seglande gymnasieskola
Björnhuvudsvägen 45
475 31 Öckerö
Telefon: 031-97 62 00
e-post: kommun@ockero.se