Öckerö gymnasium

Snart hemma!

Vi närmar oss vår hemresa med stormsteg och hoppas att snöstormen över norra Europa ska ha bedarrat innan vi kommer dit!

Idag har vi haft fullt upp med packning och förberedelser inför den stora avslutningsmiddagen som gick av stapeln i kväll. De som inte varit lika engagerade i själva matlagningen har i stället påbörjat slutstädningen av Gunilla.

I vanliga fall brukar denna storstädning ske dagen före avmönstring men eftersom vi reser så sent i morgon kväll får vi försöka klämma in fejandet innan bussen hämtar upp oss. Det innebär också att undertecknad troligen inte kommer att ha så mycket mer tid över till bloggskrivande och därför vill jag med denna korta hälsning tacka för min del av seglingen och för lånet av era fina ungdomar.

Det har varit en ynnest att få lära känna dem och jag ser faktiskt fram emot att få spendera ytterligare tre dygn tillsammans med dem. Utan dem hade nog bussresan blivit väldigt lång 😊!

KiKi Åstrand

utbildningsledare

Publicerad:

Öckerö seglande gymnasieskola
Björnhuvudsvägen 45
475 31 Öckerö

Telefon: 031-97 62 00
e-post: kommun@ockero.se